زمانی که گوشی بی‌دلیل داغ می‌شود، کندتر از قبل عمل می‌کند، اپ‌هایی به صورت خودکار باز می‌شوند یا دانلود و نصب می‌شوند، شک می‌کنیم که گوشی ویروسی و شاید هک شده است. با جستجو در مورد علائم هک شدن گوشی و مشورت با افراد متخصص می‌توان مطمئن شد که آیا ویروس و بدافزار روی گوشی نصب شده یا خیر.

اما قبل از اینکه به نشانه های ویروسی شدن گوشی سامسونگ و شیائومی و هوآوی و سونی و غیره نیاز پیدا کنید، بهتر است با روش‌های ویروسی شدن گوشی آشنایی داشته باشید و جلوی ویروسی شدن را بگیرید. به همین ترتیب به جای جستجو در مورد کد لغو هک گوشی و روش ریست فکتوری یا فلش زدن رام گوشی، می‌توانید پیشگیری کنید و با رعایت نکات امنیتی، مانع هکرها بشوید.

در ادامه مطلب به روش‌های نفوذ گوشی و فراهم شدن دسترسی برای هکرها می‌پردازیم. با ما باشید.

جلوگیری از هک شدن گوشی و مقابله با نفوذ ویروس‌ها مهم‌تر است!

با وجود اینکه علائم ویروسی شدن گوشی شیائومی، سامسونگ و غیره، متعدد است و کاربر حرفه‌ای یا فرد متخصص به سرعت متوجه می‌شود که آیا ویروس روی گوشی نصب شده یا خیر، پیشگیری راهکار ساده‌تری است. همواره می‌توانید سطح معلومات خودتان در مورد اینکه ویروس با گوشی چه میکند را بالا ببرید و به کسانی که می‌پرسند چگونه ویروس گوشی را پاک کنیم، کمک کنید که ایده‌ی خوبی است اما پاکسازی گوشی هک شده یا ویروسی شده، دشوارتر از مقابله با ویروسی شدن و جلوگیری از هک شدن گوشی است.

بسیاری از کاربران اندروید و آیفون، به دنبال روش حذف ویروس از گوشی سامسونگ و شیائومی و غیره هستند، این کار با اسکن کردن تمام برنامه‌ها و فایل‌ها امکان‌پذیر است اما ممکن است ویروس جدید باشد و حتی با اسکن کردن هم پیدا نشود!

در مورد گوشی هک شده، صرف‌نظر از اینکه از کجا بفهمیم گوشی هک شده و چه هک شدن چه نشانه‌هایی دارد، ممکن است دیر شده باشد و هکر سوء استفاده‌های خاصی نظیر سرقت فایل و رمزگذاری روی فایل‌ها را انجام داده باشد و طلب هزینه برای آزادسازی فایل‌ها کند! در این شرایط حتی اگر بدانید که چگونه گوشی هک شده را نجات دهیم، ممکن است هکر سوء استفاده‌های خاص خود را کرده باشد.

بنابراین توصیه‌ی ما این است که به جای جستجو در مورد کد فهمیدن هک شدن گوشی یا اینکه چگونه ویروس گوشی را پاک کنیم، احتیاط کنید و از ورود ویروس و بدافزار و فراهم شدن دسترسی برای هکر، جلوگیری کنید که خوشبختانه کار پیچیده‌ای نیست! و هزینه‌ی خاصی ندارد.

در ادامه مهم‌ترین و متداول‌ترین روش‌های ورود ویروس به یک گوشی اندروید یا آیفون را بررسی می‌کنیم.

ویروس روی کارت حافظه و هارد اکسترنال!

بسیاری از ویروس‌ها قابلیت تکثیر شدن و کپی شدن روی حافظه‌های جداشدنی دارند! اما این کار، وظیفه‌ی اصلی برنامه‌ی ویروس نیست. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه ویروس با گوشی چه میکند جستجو کنید، کپی و تکثیر شدن صرفاً راهی برای ویروسی کردن سایر وسایل است. به عنوان مثال فلش درایو USB که به لپ تاپ یا گوشی ویروسی وصل می‌شود و سپس به گوشی یا لپ‌تاپ دیگری وصل می‌شود، می‌تواند ویروس را به وسیله‌ی دیگر منتقل کند.

دقت کنید که صرفاً اتصال وسایلی مثل هارد اکسترنال و فلش درایو USB موجب ویروسی شدن یا هک شدن نمی‌شود! می‌توانید قبل از باز کردن فلش، آن را اسکن کنید یا از باز کردن منوی Auto Run خودداری کنید تا چیزی به صورت خودکار نصب نشود. برای مقابله با ویروس ریست شدن گوشی و سایر ویروس‌های مهلک اندروید نیز از اتصال فلش درایو ناشناس خودداری کنید و در صورت اتصال نیز از نصب کردن برنامه‌هایی که روی فلش موجود است، خودکاری کنید!

چگونه از ویروسی شدن و هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

در صورت رعایت همین نکات ساده، یک راه مهم نفوذ ویروس و بدافزار را بسته‌اید و شاید هیچ وقت نیاز به جستجو در مورد اینکه چگونه از تنظیمات گوشی بفهمیم هک شدیم، نداشته باشید!

ویروسی شدن گوشی و هک شدن از طریق ایمیل

بعضی از کاربران در خصوص استفاده از فلش درایو و هارد اکسترنال کاملاً محتاط هستند و تعداد کمی برنامه نصب می‌کنند اما در عین حال مشکوک می‌شوند که گوشی هک شده است و در مورد علائم هک شدن گوشی جستجو می‌کنند. یکی از راه‌های ساده نفوذ ویروس و رخنه کردن هکر به گوشی شما، ارایه کردن فایل ویروس به صورت یک برنامه معمولی از طریق ایمیل است!

در سرویس‌های مختلف ایمیل نظیر جیمیل، فایل پیوست به صورت خودکار اسکن می‌شود و اگر ویروسی باشد، احتمالاً شناسایی می‌شود اما ممکن است هکر فایل را فشرده و رمزگذاری کرده باشد و در نتیجه جیمیل نتواند آن را اسکن کند. و همین‌طور ممکن است جیمیل در شناسایی ویروس خطا داشته باشد.

با این توضیحات، روشن است که نصب برنامه‌ای که از طریق ایمیل دریافت شده، و حتی باز کردن فایل عکس و غیره که از شخص ناشناسی دریافت شده، صحیح نیست و ممکن است به هک شدن گوشی منجر شود.

چگونه از ویروسی شدن و هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

توصیه‌ی ما این است که حتماً فایل‌های دریافت شده از طریق ایمیل به صورت پیویست یا Attachment را اسکن کنید و اگر فایل از طرف شخص ناشناسی فرستاده شده، آن را به کلی دانلود نکنید! با رعایت این نکته‌ی ساده، شاید در آینده نیازی به حذف ویروس از گوشی سامسونگ و هوآوی و شیائومی و غیره نداشته باشید.

سایت های آلوده شبیه به سایت‌های معروف

یکی دیگر از روش‌های هک و ویروسی کردن، طراحی سایت است. هکر با طراحی سایت شبیه به سایت‌های شناخته شده و معروف، کاربران را فریب می‌دهد! هکر با قرار دادن فایل ویروس یا فایل برنامه هک کردن در سایتی که خودش طراحی کرده، اعتماد کاربران را به دست می‌آورد و کاری می‌کند که ویروس و بدافزار را دانلود و نصب کنند!

اگر اخیراً فایلی از سایت مشکوک دانلود کرده‌اید و مشکلاتی در گوشی شما پیش آمده و دست به دامان گوگل و می‌پرسید که چگونه بفهمیم گوشی شیائومی هک شده ، احتمالاً فریب هکر را خورده‌اید و از سایت مشکوک، فایل دریافت و نصب کرده‌اید.

چگونه از ویروسی شدن و هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

اما چاره‌ی کار چیست؟ به این چند نکته دقت کنید:

  • اسم سایت را به درستی و دقیق وارد کنید. هکر معمولاً اسم مشابه با یک حرف متفاوت در نظر می‌گیرد که کاربر با سهل‌انگاری فریب بخورد و وارد سایت اشتباه شود.
  • اگر از VPN و پروکسی برای کار با اینترنت استفاده می‌کنید، دقت کنید که ممکن است فیلترشکن توسط هکر ساخته شده باشد و شما را به سایت‌های جعلی خود هکر هدایت کند! هیچ اپلیکیشن وی پی ان یا اپ مشابه از منابع ناشناخته و مشکوک نصب نکنید.
  • صفحات پاپ‌آپ که ناگهان می‌گویند شما برنده جایزه در قرعه‌کشی شده‌اید را جدی نگیرید و هیچ فایلی دانلود نکنید و همین‌طور اکانت نسازید و اطلاعات شخصی را در این نوع صفحات وارد نکنید.
  • در سایت‌های مختلف از یک نام کاربری و رمز عبور یکسان استفاده نکنید چرا که با لو رفتن این موارد، هکر می‌تواند از اکانت شما در سایت‌های مختلف سوء استفاده کند و حتی فایل‌های آلوده را با ترفندهای مختلف به دست شما برساند.
  • قبل از باز کردن لینک در ایمیل و سایت‌ها، اگر لینک آدرس مشکوکی دارد که برایتان آشنا نیست، آن را به صورت آنلاین و به کمک سایت‌های اسکن لینک و ویروس، اسکن کنید.
  • همواره دقت کنید که ارتباط شما با سایت‌ها به کمک پروتکل رمزگذاری شده یعنی HTTPS انجام شود و در واقع کنار نوار آدرس مرورگر، آیکون قفل سبز وجود داشته باشد.

با توجه به همین نکات عمومی و ساده، شاید هیچ وقت علائم ویروسی شدن گوشی شیائومی و سامسونگ و غیره ظاهر نشود و نیازی به پاکسازی گوشی هک شده نداشته باشید.

دانلود ویروس به جای برنامه سالم

یک راه عمومی دیگر برای نفوذ ویروس و هک شدن، دانلود برنامه از منابع مختلف و نامعتبر است! به عنوان مثال هکر می‌تواند یک سایت دانلود برنامه اندروید یا آیفون بسازد و کاربر عجول و ناآگاه، بدون بررسی اعتبار سایت، برنامه دانلود کرده و نصب کند. طبعاً راه برای نفوذ هکر یا ویروسی شدن گوشی هموار شده است.

قبل از بروز مشکل و جستجو در مورد اینکه از کجا بفهمم گوشیم ویروسی شده، کار ساده‌تر این است که در مورد سایت‌های معتبر دانلود برنامه تحقیق و سرچ کنید که کمتر زمان می‌برد.

 

چگونه از ویروسی شدن و هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

نکته‌ی جالب توجه این است که بعضی از افراد که گوشی یا کامپیوترشان ویروسی می‌شود، برنامه‌های کرک شده و پچ شده و مود اپ نیاز دارند و در جستجو برای این موارد، سراغ سایت‌های ناشناخته می‌روند. دقت کنید که کرک و پچ و مود، نوعی دستکاری در فایل اصلی برنامه است که معمولاً مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما در عین حال اگر هکر یا برنامه‌نویس با قصد بد این کار را انجام بدهد، گوشی یا لپ تاپ شما ویروسی یا هک می‌شود!

اما چگونه گوشی هک شده را نجات دهیم ؟ متأسفانه صرفاً با حذف برنامه کرک شده و اپ مود شده، مشکل حل نمی‌شود و ممکن است ویروس فایل‌ها و برنامه‌های دیگر را دستکاری و آلوده کرده باشد. در این صورت به کد لغو هک گوشی که معمولاً گوشی را ریست فکتوری می‌کند، نیاز پیدا خواهید کرد و حتی ممکن است ریست فکتوری نیز کافی نباشد و مجبور باشید که برای فلش زدن رام گوشی اقدام کنید.

دانلود برنامه ویروسی از تورنت

تورنت یک شبکه‌ی جهانی برای اشتراک گذاری ساده انواع فایل موزیک و ویدیو و فیلم و عکس و بازی و همین‌طور برنامه است. همه می‌توانند در تورنت فایل به اشتراک بگذارند و این یعنی ممکن است هکر نیز برنامه آلوده در تورنت منتشر کند.

برای مقابله با ویروس ریست شدن گوشی و انواع جاسوسی افزار و باج افزار و غیره، سعی کنید که برنامه از تورنت دانلود و نصب نکنید! اگر این کار ضروری است و برنامه کرک شده یا اپ مود شده در جای دیگری یافت نمی‌شود، قبل از نصب کردن و اجرا، حتماً آن را اسکن کنید. نه فقط با یک آنتی‌ویروس بلکه به کمک آنتی ویروس آنلاین و قدرتمند.

چگونه از ویروسی شدن و هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

خرابکاری اطرافیان در گوشی و لپ تاپ

گاهی اوقات تمام موارد و نکات ایمنی را رعایت می‌کنیم اما به دلایلی مشکوک می‌شویم که گوشی یا لپ تاپ، ویروسی یا هک شده است. در این شرایط علائم ویروسی شدن گوشی یا لپ تاپ را بررسی کنید و علت را پیدا کنید ولیکن دقت کنید که شاید این کار توسط فردی نزدیک به شما صورت گرفته و مخفیانه گوشی یا کامپیوتر شما را ویروسی و هک کرده است!

چگونه از ویروسی شدن و هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

راهکار مقابله با این روش هک و ویروسی کردن، استفاده از رمز عبور امن و پیچیده برای لاگین در حساب کاربری و همین‌طور استفاده از حسگر اثر انگشت یا حسگر تشخیص چهره سه‌بعدی است که به سادگی با عکس فریب نخورد.

نکته‌ی دیگر این است که از وارد کردن رمز عبور در حضور دیگران و حتی زیر دوربین مدار بسته، خودداری کنید تا رمز عبور شما لو نرود!

آپدیت نکردن برنامه های مشکل دار، علت ویروسی شدن

یک راهکار دیگر نفوذ هکر، استفاده از باگ‌های امنیتی است که شاید در برخی برنامه‌ها سهواً وجود داشته است و به این دلیل که کاربر برنامه را بروز نکرده، رفع نشده است. در واقع سازندگان برنامه و بازی و سیستم عامل، مرتباً حفره‌های امنیتی را شناسایی و برطرف می‌کنند تا راه نفوذ هکر بسته شود. لذا لازم است که برنامه‌ها و سیستم عامل همواره بروزرسانی شود.

چگونه از ویروسی شدن و هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

آپدیت کردن برنامه‌ها از نظر بهبود عملکرد و رفع مشکلات غیرامنیتی نیز مفید است. بنابراین قبل از هک شدن و نیاز به کد فهمیدن هک شدن گوشی و علائم هک شدن، بهتر است به آپدیت کردن برنامه‌ها و سیستم عامل عادت کنید.