کیبورد لمسی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین بخش‌های اندروید است. لذا انتخاب کیبورد با امکانات عالی نظیر Gboard موضوع مهمی است. اگر از شما بپرسند از کدام بخش اندروید بیش از هر بخش دیگری استفاده می‌کنید، احتمالاً پاسخ شما کیبورد، نوار ناوبری و یا بخش نوتیفیکیشن‌ها خواهد بود.

برای آشنایی با قابلیت‌های کیبورد گوگل که Gboard نامیده شده و همین‌طور دانلود آخرین نسخه‌ی آن با لینک مستقیم و یا از گوگل پلی به ادامه‌ی مطلب توجه فرمایید.

در اندروید این قابلیت وجود دارد که از چندین اپلیکیشن کیبورد استفاده کنید. برخی کیبوردها از همه‌ی زبان‌ها پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید زبان‌ها را در تنظیمات و بخش Language and Typing اضافه یا حذف کنید. به همین ترتیب می‌توانید کیبوردها را فعال و غیرفعال کنید. اغلب محصولات اندرویدی امروزی فاقد کیبورد فیزیکی هستند چرا که قرار است از بیشترین مساحت ممکن، برای نمایش تصویر استفاده شود.

انتخاب کیبورد لمسی که امکاناتی به جز تایپ کردن ساده داشته باشد، موضوع مهمی است. برخی کیبوردها صرفاً از تایپ کردن عادی و نهایتاً تایپ صوتی پشتیبانی می‌کنند اما برخی دیگر قابلیت اضافه کردن استیکر، تایپ با حرکت جاروبی روی دکمه‌ها، تایپ با نوشتن و شناسایی دست‌خط و همین‌طور تایپ با استفاده از پیشنهادات دارند. جیبورد در این عرصه یکی از بهترین و کامل‌ترین اپ‌ها محسوب می‌شود.

ویژگی‌ها و قابلیت‌های Gboard

 • کیبورد گوگل به صورت کامل از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند. حتی حروف خاص مثل أ و ‌‌ء نیز پشتیبانی می‌شود. علاوه بر این می‌توانید دو زبان انگلیسی و فارسی را فعال کنید و حین تایپ کردن با تپ روی یک دکمه، بین دو زبان سوییچ کنید.
 • در ردیف بالای کیبورد گوگل، چندین آیکون برای پیست کردن و دسترسی به کلیپ‌بورد، حالت بهینه برای تایپ با یک دست، دسترسی به ایموجی‌ها، تایپ صوتی، جستجو، ترجمه و غیره وجود دارد. در گوشی‌هایی با صفحه نمایش کوچک، آیکون‌های اضافی که در نوار بالایی جا نشده با تپ روی منوی سه‌نقطه ظاهر می‌شود.

 • در جیبورد می‌توانید با حرکت انگشت روی صفحه کلید، کلمه‌ای را تایپ کنید. به این کار Glide Typing یا تایپ با سر خوردن انگشت گفته می‌شود.  البته ممکن است کلمه‌ی موردنظر به اشتباه حدس زده شود لذا این روش سریع، چندان دقیق نیست.

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

 • یکی از امکانات جالب کیبورد گوگل برای اندروید، جستجو کردن گیف است. شاید حین چت کردن بخواهید یک تصویر متحرک خنده‌دار و سرگرم‌کننده برای مخاطب بفرستید. در این صورت نیازی به مراجعه به گالری تصاویر یا گوگل کردن نیست بلکه می‌توانید روی آیکون GIF تپ کنید و یکی از موارد موجود را سریعاً انتخاب کنید.

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

 • همه‌ی پیام‌رسان‌ها از استیکر پشتیبانی نمی‌کنند. اما جیبورد تعدادی ایموجی جالب دارد که می‌توانید در نقش استیکر به کار ببرید. می‌توانید روی آیکون ایموجی‌ها تپ کنید و سپس یکی از موارد را ارسال کنید. 

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

 • در جیبورد قابلیت جستجوی سریع به کمک اپلیکیشن سرچ گوگل یا به عبارتی Google App پیش‌بینی شده است. می‌توانید از نوار بالای کیبورد و آیکون G رنگارنگ برای این مقصود استفاده کنید. نتیجه‌ی جستجو به صورت کوچک ظاهر می‌شود و می‌توانید آن را تمام‌صفحه کنید.

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

 • در جیبورد قابلیت Voice Typing یا تایپ صوتی وجود دارد. برای تبدیل گفتار به متن از گوگل استفاده می‌شود که خوشبختانه از زبان فارسی نیز پشتیبانی می‌کند. به علاوه رایگان و نسبتاً دقیق است.

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

 • در جیبورد قابلیت ترجمه هم لحاظ شده است! برای ترجمه از سرویس Google Translate استفاده می‌شود. در واقع بدون مراجعه به اپلیکیشن گوگل ترنسلیت یا سایت ترجمه‌ی گوگل، می‌توانید کلمه یا جمله‌ای را ترجمه کنید. برای دسترسی به این قابلیت، روی آیکون گوگل ترنسلیت در ردیف بالایی کیبورد تپ کنید.

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

 • اگر به استیکرهای اختصاصی از خودتان علاقه دارید، می‌توانید استیکرهای انیمه‌ای بسازید که به آن Minis گفته می‌شود.

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

 • جیبورد تم‌های متعددی دارد. علاوه بر انتخاب Theme از میان تم‌های رنگارنگ، بهتری است در گوشی‌های مجهز به نمایشگر AMOLED، رنگ پس‌زمینه را کاملاً سیاه کنید تا مصرف باتری اندکی کاهش پیدا کند. به همین ترتیب می‌توانید از رنگ‌های متنوع و حتی تصویر پس‌زمینه استفاده کنید.

دانلود کیبورد گوگل، Gboard 10.9.05.387080390 (آپدیت شهریور)

تغییرات آخرین نسخه Gboard

نوار پیشنهاد جستجو برای کاربران Google App

بهینه‌سازی عملکرد و رفع مشکلات جزئی

دانلود Gboard

 • تاریخ آپلود: ۱۹ شهریور ۱۴۰۰
 • حجم: ۶۹ و ۵۵ و ۶۸ و ۴۲ مگابایت
 • ورژن: 10.7.05.377032818 نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی
 • برای اندروید: ۵.۰ و ۶.۰ به بعد